İletişim : ( 0364 ) 224 80 91
Hac Nedir ?
İslam’ın şartlarından biri olup Kabe’yi ve civarındaki ibadet için işaret buyurulan özel yerleri belirtilen vakit içinde usulüne uygun olarak ziyaret edip, yapılması gerekli menasiki yerine getirerek eda edilen farz ibadettir. Hac Niçin Yapılır? Her müminin amacı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın yollarından biri de, peygamberleri aracılığı ile bildirdiği emirleri yerine getirmek, yasaklarından da kaçınmaktır. Allah’ın emirleri insanı iyiye, güzele, doğruya yöneltmek, yasakları ise kötülüklerden uzaklaştırmaktır. Böylece insanı güzel ahlâk sahibi kılarak mutlu olmasını sağlamaktır. Hac Kimlere Farzdır? Gücü yeten yani zengin ve sağlıklı olan Müslüman’ın hayatında bir kez haccetmesi farzdır. Bir kimseye haccın farz olabilmesi için şu şartların bulunması gerekir:
- Hür, ergin ve akıllı olmak,
- Hacca gidip gelmeye yeterli vakti bulunmak,
- Hacca gidip gelinceye kadar ailesinin geçimini sağlamış olmak,
- Gerekli masrafları karşılayacak kadar zengin olmak,
- Sağlıklı olmak,
- Yol güvenliği bulunmak
Hac için Gerekli Evraklar
Uçuş tarihinden itibaren en az 12 ay geçerli ve çipli pasaport, TC Kimlik Numaralı Nüfus cüzdanının arkalı- önlü fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf (Arka Fon Beyaz), 45 yaşın altında ki eşi ile gidecek bayanlar için, nüfus müdürlüğünden alınmış, eşi ile kendisini gösteren v. nüfus kayıt örneğinin aslı, Çocukları ile giden ailelerden her çocuk için nüfus müdürlüğünden alınmış nüfus kayıt örneği,
45 yaşının altındaki bayanlar yanlarında birinci dereceden akrabası olmadan Suudi Arabistan kanunlarına göre Umre’ye gidemezler. Babası, Kayınpederi, 18 yaşın üstünde erkek kardeşi, öz amcası veya öz dayısı ile gidebilirler. Bunlar için Noterden yaptırılacak olan Muvafakatname - Taahhütname ve her fert için ayrı ayrı nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin asılları gerekmektedir (Hanım hanıma kesinlikle mahrem olamaz),
18 Yaşının altında anne ve babası ile gitmeyecek olan çocuklar için yanlarında birinci dereceden erkek akrabası olmadan Suudi Arabistan kanunlarına göre kesinlikle Umre’ye gidemezler. Yanlarında birinci dereceden akrabası olsa bile vize garantisi verilmez.
18 Yaşının altında olanlar için Noterden yaptırılacak olan Muvafakatname-Taahhütname ve her fert için ayrı ayrı nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin asılları gerekmektedir. 45 yaşın üstünde bir anne 18 yaş altında kendi çocuğuna mahrem olamaz.
Örnek Hac Programı
Günlük Program 1.Gün İstanbul Atatürk Havalimanı, Bilet ve pasaport işlemlerinden sonra Türk Havayollarıyla Cidde’ye uçuş. Suudi Arabistan’a varış. Pasaport ve bagaj işlemlerini takiben Mekke’deki otelimize transfer. Bir müddet istirahatten sonra görevlilerimiz eşliğinde umre ibadetinin eda edilmesi. 2.Gün İbadet için serbest gün. 3.Gün İbadet için serbest gün. 4.Gün Sabah kahvaltısının ardından saat 07:30’da Mekke ve civarında bulunan Sevr Dağı, Arafat, Müzdelife, Mina, Nur Dağı, Mualla Mezarlığı, Cin Mescidi ziyaret gezisi ve Hac tatbikatı için hareket.(Yaklaşık 3 saat). 5.Gün İbadet için serbest gün. Haccın Say’ını önceden yapmak isteyenlerin ihramlı olarak görevlilerimiz eşliğinde otelden Mescid’i Harem’e hareketleri. 6.Gün (Arefe günü) Erken kahvaltının ardından en geç saat 07:30’da ihramlı olarak buluşma. Topluca yapılacak olan hac niyetinden sonra Arafat’a hareket. Varış ve günün ifası. Vakfe duasından sonra açık havada konaklamak üzere özel otobüsümüz ile Müzdelife’ye hareket. Müzdelife’de akşam ve yatsı namazlarının cem edilmesi ve geceleme. 7.Gün (Bayramın 1. günü) Müzdelife’de Vakfe Duası’ndan sonra Mina’ya gidiş. Şeytan taşlama ve otelimize dönüş. Kurbanların kesildi haberini aldıktan sonra saç kestirip ihramdan çıkış. Gün içinde Hac tavafının ve Say’ın yapılıp ihram yasaklarının sona ermesi. Arzu edenlerin geceleme sünnetini eda etmek üzere saat 24:00’da Mina’ya gidişleri ve yaklaşık 04:00’da dönüşleri. 8.Gün (Bayramın 2. günü) Mümkün olan vakitte veda tavafının yapılması. Saat 14:00’da otelin lobisinde buluşma ve şeytan taşlaması için Mina’ya gidiş ve dönüş. Arzu edenlerin geceleme sünnetini eda etmek üzere saat 23:30’da Mina’ya gidişleri ve yaklaşık 04:00’da dönüşleri. 9.Gün (Bayramın 3. günü) Saat 10.30 ’da şeytan taşlaması için Mina’ya gidiş ve dönüş. Hac ibadeti ile ilgili vecibelerin sona ermesi. 10.Gün (Bayramın 4. günü) Serbest vakit. En geç saat 24:00’a kadar bagajların oda kapıları önüne bırakılması. 11.Gün Sabah kahvaltısının ardından otobüslerimiz ile Medine’ye hareket. Yaklaşık 6 saat süren yolculuktan sonra Medine otelimize varış ve yerleşme. İkindi namazının ardından “Çevre Tanıtımı ve Ravza Ziyareti”. 12.Gün Sabah kahvaltısının ardından saat 07:00’da Medine’de bulunan Uhud, Kıbleteyn Mescidi, Hendek ve Kuba Mescidi’ne yaklaşık üç saat sürecek ziyaret gezisi için hareket. İkindi namazını müteakip 16;00’da beylerin Cennet ül Baki Mezarlığı önünde toplanması ve görevlilerimiz eşliğinde sahabe kabirlerinin ziyaret edilmesi. 13.Gün Uçağa verilecek bagajların oda kapılarının önüne bırakılması. Medine Havalimanına hareket. Bilet ve pasaport işlemlerinden sonra Türk Havayolları ile İstanbul’a uçuş. İstanbul’a varış.
Not: Zorunlu hallerde içerik aynı kalmak şartı ile programda değişiklik yapılabilir
AYBİKE TURİZM Hac ve Umre Organizasyonu Ltd. Şti.
Adres : Osmancık Caddesi Ulu Cami Karşısı No: 17 / 1
Telefon: 0364 - 224 80 91 - 213 75 51
Fax : 0364 - 224 35 83
www.aybiketurizm.com.tr ®2015